Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
5 terörist etkisiz hale getirildi
5 terörist etkisiz hale getirildi
Bin 128 gündür evlat yolu gözlüyorlar
Bin 128 gündür evlat yolu gözlüyorlar
Nöbetteki baba oğluna çağrıda bulundu
Nöbetteki baba oğluna çağrıda bulundu
Sigara kaçakçısı yabancı uyruklu 2 kişi yakalandı
Sigara kaçakçısı yabancı uyruklu 2 kişi yakalandı
85 tarihi eser ve sikke ele geçirildi
85 tarihi eser ve sikke ele geçirildi
HABERLER>EKONOMİ
9 Ağustos 2022 Salı - 05:28

Erzurum'da teşvikli yatırım sayısı 489’a yükseldi

ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da 2022 Haziran ayı kaydında 6, bu yılın Ocak – Haziran ayları düzeyinde  21, 2001 – 2022 yılları arasında ise 150 bölgesel, 339 genel kategoride toplam 489 yatırım teşvik belgesine kavuştu.

Erzurum da teşvikli yatırım sayısı 489’a yükseldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 Haziran dönemi iller yatırım teşvik belgesi dağılımını açıkladı. Erzurum’da 2022 Haziran ayı kaydında 5 bölgesel, 1 genel, bu yılın Ocak – Haziran ayları düzeyinde 13 bölgesel, 8 genel olarak toplam 21, 2001 – 2022 yılları arasında ise 150 bölgesel, 339 genel kategoride toplam 489 yatırım teşvik belgesine kavuştu. Teşvikli yatırım toplamında bölgesel yatırım payı yüzde 30.67 oldu.

ERZURUM HAZİRAN AYI VERİLERİ

Erzurum’da bu yılın Haziran ayı bazında bölgesel kategoride 5, genel kategoride 1 yatırım teşvik belgesi aldı. Bölgesel kategorideki yatırım için 37 milyon, genel yatırımlar için 7 milyon TL tutarında harcama yapıldı. Bölgesel yatırımlarda 106, genel yatırımlarda 30, toplam 136 kişilik iş kapasitesi oluşturuldu.

2022 OCAK – HAZİRAN DÖNEMİ

Yılın Ocak – Haziran ayları düzeyinde 13 bölgesel, 8 de genel bazda olmak üzere 21 yatırımın teşvik belgesi aldığı açıklandı. Bölgesel yatırımlar için 72 milyon, genel yatırımlar için 212 milyon, toplam 284 milyon TL tutarında harcama yapıldı. Bölgesel yatırımlarda 315, genel yatırımlarda 65 olmak üzere toplam 380 kişilik istihdam kapasitesi öngörüldü.

2001 – 2022 DÖNEMİ

İlde 2001 – 2021 yılları arasında 150 bölgesel, 338 genel, 489 yatırım teşvik belgesi aldı. Bölgesel yatırımlar için 2,6 milyar, genel yatırımlar için 3,5 milyar, toplam 6.2 milyar TL tutarında yatırım harcaması kaydedildi. Bölgesel yatırımlarda 8 bin 318, genel yatırımlarla 4 bin 243, toplam 12 bin 561 kişi iş edindi

MİLLİ TEKNOLOJİ GÖKLERE ULAŞTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Karadeniz organizasyonuna 5 binden fazla takım ile 600 bine yakın yarışmacının başvuru yaptığını söyledi.

Bakan Varank, Tuz Gölü'nün Aksaray bölgesinde düzenlenen TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları'nda, takımları ziyaret etti, lise ve üniversite öğrencileriyle sohbet etti. Varank, roket atışlarının ardından yaptığı açıklamada, TEKNOFEST'te yarışmalarla gençleri geleceğin teknolojilerine hazırladıklarını söyledi.

TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA

Gençlerin çok farklı kategorilerde geleceğin teknolojilerinde kendi takımlarını kurarak yarıştığını anımsatan Varank, "TEKNOFEST'e başladığımızda 14 farklı kategoride yarışmalar düzenliyorduk. Bu sene TEKNOFEST Karadeniz'e 5 binden fazla takım, 600 bine yakın yarışmacı başvurdu. Şu anda Türkiye'nin her tarafında bu yarışmalar yapılıyor. Bundan önce Ordu, Giresun ve Trabzon'daydık. Bugün Aksaray'dayız. Türkiye'nin her tarafında teknoloji yarışmalarıyla bir heyecan oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

TEKNOLOJİ VE BİLİM

Bakan Varank, Aksaray'daki etkinlikte lise ve üniversite öğrencilerinin geliştirdiği roketlerin yarıştığını vurgulayarak, "Türkiye'nin teknoloji ve bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. Bugün Anadolu'nun en ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, 'beraber nasıl çalışma yapabiliriz, takım çalışmasıyla bir roket geliştirebiliriz' diye takımlarını kurup, roketlerini tasarlayıp, üretip burada ROKETSAN'ın destekleriyle bu yarışmayı yapıyorlar. Biraz önce öğrencilerimizin heyecanlarına eşlik ettik, 5-10 bin fite roketlerini nasıl ulaştırdıklarını gördük.” şeklinde konuştu.

HEYECAN VE COŞKU

“İnşallah biz TEKNOFEST'e bu heyecanı ve coşkuyu yaşatmaya devam edeceğiz” diyen Varank, “En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun bilincinde olan bir iktidar olarak 20 yıldır Türkiye'ye teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz. Bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi çok memnun ediyor. Daha önce bu yarışmalara katılmış gençlerimiz şu anda ROKETSAN'da Türkiye'nin savunma sanayisinde en önemli projelerde çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

SAMSUN’A BEKLİYORUZ

 

TEKNOFEST ateşinin bu ülkede hiçbir zaman dinmeyeceğine işaret eden Varank, "TEKNOFEST Karadeniz, Türkiye'nin farklı şehirlerindeki yarışmalarla devam ediyor. Finali, 30 Ağustos'ta Samsun'da gerçekleştireceğiz. 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Türkiye'de hem muhteşem havacılık ve teknoloji şovlarıyla heyecanı tekrar ateşlemiş olacak hem de tüm bu yarışmalara katılan genç kardeşlerimizin ödüllerini Samsun'da takdim edeceğiz. Tüm Türkiye'yi TEKNOFEST Karadeniz için 30 Ağustos'ta Samsun'a bekliyoruz. 'Ailelerimiz, çocuklarıyla, evlatlarıyla beraber bu coşkuya ortak olsunlar' diyoruz. Burada roket yarışmalarına katıldık, 5 senedir bu yarışmalar devam ediyor. Burada yakaladığımız ivmeyi, gelişmeyi görmek bizi gerçekten memnun ediyor." dedi.

İŞTE TÜRKİYE’YE DEĞER KATANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin doğuştan elektrikli otomobili Togg’un ilk seri üretim aracının 29 Ekim’de banttan indirileceğini açıkladı. “Yapamazsınız” diyenlere inat Türkiye’nin otomobilini dünyanın hizmetine sunacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023'ün ilk çeyreğinde Togg'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız.” dedi.

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi, Kocaeli’nden tüm Türkiye’ye değer katan firmalar için düzenlenen ödül törenine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törende; sanayi, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki tüm bileşenlerini bir araya geldi.

Törendeki konuşmasında Bilişim Vadisi’ni “Büyük ve güçlü Türkiye’nin köşe taşı” sözleriyle tanımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül alan işletmelerin sadece Kocaeli’ye değil Türkiye’ye değer kattığını ifade etti.

TOGG’UN DİREKSİYONUNDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören sonrasında Bilişim Vadisi’nde Togg’un test süreçleri devam eden mühendislik prototipini kullandı. Kırmızı renkli Togg’un direksiyonuna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına Togg CEO’su Gürcan Karakaş otururken otomobilde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu de yer aldı. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cennet vatanımızın yollarında… Yerli ve milli…” ifadelerini kullandı. Etkinlik alanına getirilen ve bir kabin içerisinde sergilenen bir başka Togg’a katılımcılar büyük ilgi gösterdi. Togg ile birlikte bol bol fotoğraf çektiren katılımcılar, aracı yakından inceleme fırsatını buldu.

TEKNOLOJİ VE SANAYİNİN MERKEZİ

Sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’nin ‘En’leri bir araya getirdi. 18 milyar dolarlık ihracatıyla her sektörden büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla “Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar” ödül töreni gerçekleştirildi.

BAKAN VARANK’IN EV SAHİPLİĞİNDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ev sahipliğindeki törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da yer aldı.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞINA TEŞEKKÜR

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, program vesilesiyle katılımcılarla bir araya gelmesini sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşekkür etti. Kocaeli'ye değer katanlar deyince akla ilk gelen yerlerden birinin şüphesiz Bilişim Vadisi olduğunu dile getiren Erdoğan, "Hatta 'Kocaeli' ifadesi dahi bana göre küçük geliyor. 'Türkiye'ye değer katanlar' dersek herhalde çok daha isabetli olur." ifadelerini kullandı.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN KÖŞE TAŞI

Erdoğan, 3 yıl önce Bilişim Vadisi'ni açtıklarında buranın, Türkiye'nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji ve inovasyon üssü olacağını ifade ettiklerini belirterek "Aradan geçen kısa süre zarfında vadimizin bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Bilişim Vadisi yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla büyük ve güçlü Türkiye'nin köşe taşıdır. Vadimiz, 230 bin metrekare kapalı alanıyla ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi hüviyetine sahiptir. İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturduğumuz teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi, milli teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da artıracağına inanıyorum." dedi.

TÜRKİYE’NİN UFKUNU YANSITIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye'nin ufkunu yansıtan böyle bir mekanda Türkiye'nin sanayide lokomotif şehirlerinden Kocaeli'ye değer katan firmaları ödüllendirmenin elbette farklı bir mana taşıdığını dile getirerek, ecdadın "Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir." dediğini hatırlattı.

TEKNOLOJİ VE ÜRETİMDE DIŞA BAĞIMLILIK

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yenilikçi, kaliteli ve kendi alanında çığır açan projelerin desteklenmesine çok ama çok ehemmiyet verdiğini ifade eden Erdoğan, "Savunmada dışa bağımlılık nasıl ciddi sıkıntılar doğurursa teknoloji ve üretimde dışa bağımlılık da benzer riskler oluşturur. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en zengin, en müreffeh ülkeleri bile sağlık çalışanları ve vatandaşları için maske bulamadı. Asgari sağlık hizmetlerini sunmakta zorlandığı günler yaşadı. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle birçok yerde üretim aylarca durma noktasına geldi. Hastanelerden, marketlerden, sanayi sitelerinden yansıyan görüntüleri hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz." dedi.

HER AY İHRACATTA REKOR KIRIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl elde ettikleri yüzde 11'lik büyümeyle G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştiklerine dikkati çekerek, "Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3'lük büyüme kaydettik. Dünyada istihdam azalırken, 31 milyon sınırına dayanarak tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Her ay ihracatta rekor kırıyoruz. Temmuz ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 artarak, 18 milyar 550 milyon dolara ulaştı. 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye'nin, yani bununla şunu söylüyorum; göreve geldiğimiz zaman ihracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi nereye geldik? 250 milyar dolara yaslandık." bilgisini verdi.

SAHİL-İ SELAMETE ÇIKARACAĞIZ

Emtia fiyatlarındaki ani ve aşırı yükselişin sebep olduğu piyasa dengesizliklerini yakından takip ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayata geçirdiğimiz politikalarımızın müspet sonuçlarını inşallah önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde, özellikle enflasyonda daha net bir şekilde göreceğiz. Türkiye'yi bu küresel fırtınadan da sahil-i selamete mutlaka çıkartacağız." diye konuştu.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi ve teknoloji atılımı olarak Milli Teknoloji Hamlesi'ni başlattıklarını dile getirerek "Türkiye'de teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırım miktarlarında keskin bir artış yaşanıyor. 2023 için öngördüğümüz yatırım rakamlarını iki yıl öncesinden büyük bir farkla geçtik. 2020 yılında Türkiye'deki teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar sadece 148 milyon dolarken, 2021 yılında bu ne oldu biliyor musunuz? 1,5 milyar doları aştı. 2022'nin ilk yarısında 132 teknoloji girişimine yapılan 1,4 milyar dolarlık yatırım da aslında yeni rekorlar, yeni başarı hikayelerinin sinyallerini veriyor. Türkiye, bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe Avrupa'da en fazla yatırım alan ülke oldu. Bundan iki sene önce ülkemizde 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan hiç şirket yokken, bugün bu şirketlerin sayısı 6'ya ulaştı.” dedi.

PARMAKLA GÖSTERİLECEK

Türkiye'nin vizyon projelerinden olan Türkiye'nin otomobilini de belirledikleri takvime uygun şekilde adım adım hayata geçirdikleri bilgisini veren Erdoğan, "İnşallah 29 Ekim 2022'de TOGG'un Gemlik Fabrikası'nın resmi açılışını ve ilk seri üretim aracının banttan inme törenini gerçekleştireceğiz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. 'Yapamazsınız, üretemezsiniz, üretseniz bile satamazsınız.' diyenlere inat Türkiye'nin otomobilini, milletimizin ve dünyanın hizmetine sunacağız. Ülkemizi savunma sanayinde nasıl parmakla gösterilen seviyeye getirmişsek inşallah elektrikli otomobilde de benzer bir başarıyı muhakkak yakalayacağız.” diye konuştu.

AKLA GELEN İLK ADRES

Bakan Varank, AR-GE ve teknoloji faaliyetlerinin ilk akla gelen adreslerinden biri olan Bilişim Vadisi'nde, mobiliteden bilgi-iletişim teknolojilerine, yazılımdan tasarıma kadar birçok kritik sektörde faaliyet gösteren 300'den fazla Ar-Ge firmasını yer aldığını söyledi. Vadiyi Kocaeli'nde kurma kararı aldıkları zaman, birilerinin her zaman yaptıkları gibi karşı çıktılarını belirten Varank, "Nasıl zamanında şehir hastanelerine, köprülere, otoyollara, havalimanlarına itiraz ettilerse buna da itiraz ettiler. Ancak biz Kocaeli'ye, Kocaeli'nin sanayideki ve teknolojideki muazzam potansiyeline her zaman güvendik. İyi ki de öyle yapmışız." diye konuştu.

ETKİN İŞ VE YATIRIM ORTAMI

Buradaki sanayi ve teknoloji firmalarının başarısına hükümet olarak katkı sunmanın tarifsiz mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Varank, “Sayın Cumhurbaşkanım, bugün buradaki misafirlerimiz çok iyi biliyor ki hiçbir başarı tesadüfi olarak gerçekleşmiyor. Firmalarımız elbette büyük bir özveriyle gece gündüz çalışarak buralara geliyor. Ancak bu çabaları heba etmeyecek, onları daha da cesaretlendirecek, etkin bir iş ve yatırım ortamının girişimcilerimize sunulması da en az bu çabalar kadar kıymetli. İşte biz de bakanlık olarak, zatıalinizin liderliğinde iş dünyamıza her anlamda yol arkadaşlığı yapıyor, onların önünü açacak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.” dedi.

ÇAĞ ATLATACAK VİZYON PROJELER

Varank, Kocaeli ve diğer tüm şehirlerde yatırım, üretim, istihdam ve ihracata odaklandıklarını anlatarak “OSB'ler, endüstri bölgeleri ve sanayi siteleri inşa ediyor, ülkemizin sanayi altyapısını güçlendiriyoruz. Teknoparklar ve AR-GE tasarım merkezleriyle katma değerli üretimin anahtarı inovasyon anlayışını yaygınlaştırıyoruz. KOSGEB ve TÜBİTAK'la işletmelerimize önemli destekler veriyoruz. Özel sektör yatırımlarını özendirmek üzere cazip teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz kuluçka merkezleri ve oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe katkı sağlıyoruz. Kritik teknolojilerin yerli ve milli imkanlarla üretimini sağlayacak kapsamlı destek mekanizmaları kurguluyoruz. Otonom teknolojiler, uzay ve yapay zeka gibi çığır açıcı alanlarda ülkemize çağ atlatacak vizyon projeler geliştiriyoruz." diye konuştu.

SANAYİNİN MERKEZİ

Kocaeli, 650 bin çalışanı, imalat sanayisinde 8 bin işletmesi ile yıllık 18 milyar dolar ihracat yapıyor. 2021’de araç üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı Kocaeli’nde gerçekleştirildi. 14 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge, 1 Endüstri Bölgesi bulunan il, limanları ve lojistik merkezleriyle Türkiye’nin en stratejik konumunda yer alıyor.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu için en önemli bölgelerden olan şehir, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kampüsü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparken 128 Ar-Ge merkezi ve 15 Tasarım Merkezi’nin de üssü durumunda. Kocaeli’nde; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK), Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark, Kocaeli Üniversitesi Teknopark ve Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark olmak üzere 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler, yerli ve milli üretime önemli katkılar sunuyor.

SİVİL TEKNOLOJİLERİN ODAĞINDA

Bunlardan biri olan ve törenin de organize edildiği Bilişim Vadisi, Türkiye’nin yeni teknolojilerin üreticisi olmasını hedefiyle hayata geçti. 2019 yılında resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Bilişim Vadisi, başta Togg olmak üzere bugün 311 şirketle yoluna devam devam ediyor. Teknoloji ve inovasyonda “Mega Teknoloji Koridoru” oluşturma hedefiyle yola çıkan Bilişim Vadisi’nin İstanbul ve İzmir’de de yerleşkeleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak sivil teknolojilere odaklanan Bilişim Vadisi; dijitalleşme, yazılım, oyun gibi alanlarda faaliyetler yürüterek girişimcilerle birlikte yeni bir ekosistem oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 
DHMİ Temmuz ayı Erzurum verilerini paylaştı
 
362 Afganistanlı göçmen ülkelerine gönderildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
DHMİ Temmuz ayı Erzurum verilerini paylaştı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - 2021 yılı Temmuz ayına göre, 2022 diliminde ...
Kirişci: 'Türkiye artık küresel bir oyuncu'
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye'nin artık küresel ve uluslararası ...
Doğu Anadolu tarım ekonomisinde kadın farkı
Muş’ta geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan kadınlar, yılın bir ...
 
Erzurum’dan 37 bölgeye ihracat
ERZURUM gazetesi - ÖZEL HABER - Erzurum’dan bu yılın Temmuz ayında 12, ...
Erzurum’un 7 aylık sektörel performansı açıklandı
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - TİM Temmuz ayı iller sektörel ihracat performanslarını ...
Erzurum’un ticaret sektörü payı yüzde 16’ya yükseldi
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum’da 957 milyon 321 bin TL değerinde tarımsal ...
 
Erzurum tarımda 2’inci sırada
ERZURUM gazetesi - ÖZEL HABER- Erzurum’da 1 milyar 711 milyon 248 milyon ...
İller inşaat sektörü performansı açıklandı
ERZURUM - ÖZEL - 2022 FİNTÜRK-6’ya göre Erzurum’da 704 milyon 332 bin ...
İller kredi ve mevduat sıralaması açıklandı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum 2022 Ocak – Haziran ayları kapsamında ...
 
KANAL ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri